top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıabrec

Ülkemizde konser salonu olarak yapılan tek yapı. Constellation ile artık dünya standartlarında.

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2019

Cemal Reşit Rey Konser Salonu ile çalışmam, 1994 yılında ses sistemini tamir, bakım ve servis hizmetleri işleri ile başlar. Daha sonra Lütfü Kırdar Kongre Merkezi bitince, 1998 yılında CRR teknik personeli istifa edip oraya geçti. İBB Kültür İşleri Daire Başkanlığı, 1 yıllığına CRR Konser Salonunun Ses ve Işık işletmeciliğini ve yeni teknik personelin eğitimini bana verdi. Bu 1 yıllık sürede, salonda atıl durumda olan ses ve ışık cihazlarının tamirini yapıp dışarıdan tesisat kiralama işini bitirdik. Bu arada, asistanlığını yaptığım değerli Hocam Ses mühendisi Doç. Dr. Esat KONUK ile salonun akustik ölçümlerini yaptık. Maalesef akustik olarak pek iyi durumda olmadığını ölçtük. Mimari olarak bazı değişiklikler yapmak gerekiyordu. O zamanın şartlarında bu mümkün olmadı. 2018 yılında doğru bir karar ile Constellation sistemi uygulamasından sonra dünyanın sayılı konser salonu listesinde yerini aldı.
Constellation, gelişmiş akustik mühendisliği uygulayarak yüksek çözünürlüklü dijital sinyal işleme ile algılanan işitsel alanı genişletir ve etkileyici bir akustik ortam yaratır.


Constellation, müziği ve sesleri doğrudan büyütmez. Bunun yerine, salonun doğal akustik ortamını yakalar ve değiştirir. Salonda, Constellation yaklaşık 1,5 saniyelik bir orta bant yankılanma süresi için ayarlanır. 


Cemal Reşit Rey Konser Salonunda Constellation sistemi üç temel bileşene sahiptir. Salonun belli noktalarına birçok mikrofon yerleştirilmiş ve mikrofon sinyalleri, bilgisayar algoritmaları uygulayan dijital sinyal işleme sistemine gönderilmiştir. Çıkış sinyalleri, salonun belli noktalarına yerleştirilmiş 100'den fazla küçük hoparlöre gönderilir; bunlar birlikte ideal mesafeye yerleştirilmiş yansıtıcı yüzeylerin ve müzik performansından açıların etkisini taklit eder.


Sistem, ABREC Ses & Işık şirketi tarafından belirlenmiş ve sistem entegratörü A+SF tarafından kurulmuştur. Tasarım ve kalibrasyon, Meyer Sound'un kendi Constellation ekibi tarafından yönetildi.


Umudumuz şudur; Dünyada şu an Constellation Sistemi ile en iyi sounda sahip olan salonlar sıralamasında iyi bir yerde olan Cemal Reşit Rey Konser Salonu, sunulan konser ve dinletiler ile hak ettiği yeri almasıdır.
308 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page